
Dům Chopin v Mariánských Lázních zve veřejnost na výstavu s názvem Kámen a sklo, která představuje díla tří výrazných osobností české výtvarné scény – akademického sochaře Petra Váni, uměleckého skláře Jiřího Pačinka a sklářského mistra Jiřího Lišky. Vernisáž se uskutečnila v pátek 9. května 2025. Ateliér v Domě Chopin bude pro návštěvníky otevřen každý den od 10 do 17 hodin za vstupné 70 Kč.
Výstava nabídne jedinečný dialog mezi těžkostí kamene a křehkostí skla, mezi pevností tvaru a průzračností světla, mezi řemeslnou precizností a uměleckou výpovědí. Každý z vystavujících autorů přistupuje ke svému materiálu zcela osobitým způsobem.
Sochař Petr Váňa se dlouhodobě věnuje nejen volné tvorbě, ale i restaurování uměleckých památek a obnově sakrálních staveb. Je autorem řady významných realizací, mimo jiné kopií barokních soch v pražské Loretě nebo soch evangelistů na kostele Nejsvětějšího Salvátora. Mezinárodní přesah jeho práce dokládají sochy vystavené v Berlíně, Hannoveru, Římě nebo Vitirchianu. V posledních letech se věnuje především vlastní tvorbě, organizuje také sochařská sympozia a je členem mezinárodní skupiny Five Sculptors.
Jiří Pačinek patří k nejvýraznějším osobnostem současného českého sklářského umění. Jeho díla vynikají originálními tvary, barevností a technickou bravurou. Tvoří jak užitné předměty – vázy, mísy či poháry – tak monumentální plastiky inspirované přírodou a figurou. Pracuje tradiční metodou foukaného hutního skla a spolupracuje s řadou dalších výtvarníků i architektů.
Jiří Liška ve své tvorbě propojuje řemeslnou preciznost s uměleckým cítěním a osobním pohledem na materiál. Věří, že umění je nástroj pro vyjádření pocitů, které nelze jednoduše popsat slovy, a pracuje pouze tehdy, když mu jeho práce dává smysl. Jeho skleněné objekty vynikají subtilností, jemností linií a promyšlenou prací se světlem. Inspiraci nachází mimo jiné v přírodních formách a ve starých technikách zpracování materiálů.