Mariánské Lázně a jejich okolí mají skvělé podmínky pro všechny sporty, a možná nejvíc jej mají v oblibě sportovci, kteří se věnují orientačnímu běhu. Lesy jsou výborné na „orienťák“ a díky zajímavému terénu, divočině, kterou můžete najít jen tady, sem jezdí lidé z celé České republiky.
Mariánsko lázeňský klub orientačního běhu MLOK má v současné době 80 členů, z toho asi 40 dětí. Oddíl každoročně organizuje několik závodů nejen pro ostatní orientační běžce, ale i pro školy a širokou veřejnost. Jedním z nejoblíbenějších závodů je třídenní Jarní trojúhelník, jehož se účastní každoročně asi 500 sportovců.
Jak nám vysvětlila jedna z organizátorek závodů, paní Jana Bartošová, orienťák se stává v Česku víc a víc populárním z několika důvodů. Zejména je to sport pro celou rodinu. Může se ho společně účastnit několik generací: děti, rodiče, dědečkové i babičky, pro každého je připravena trať odpovídající jeho schopnostem.
Pro děti je tento sport také velmi užitečný tím, že je učí být samostatné, číst mapu, orientovat se v lese, přemýšlet o tom, jak o nejrychlejším způsobem najít všechny kontroly, a co je velmi důležité, najít nové kamarády.
Děti Jany Bartošové dosáhly v tomto sportu významných úspěchů. Marie a Vojta se účastnili i mezinárodních závodů jako reprezentanti České republiky v lyžařském orientačním běhu. Nedávno Vojta Bartoš obsadil 9. místo na Akademickém mistrovství světa, které se konalo v únoru 2022 v Jáchymově a oba sourozenci se shodně umístili na 3. místě na Mistroství ČR.
To, že orientační běh pomáhá v čtení mapy a zeměpisu, dokazuje právě Vojta Bartoš, který studuje geografii a informační systémy na Technické univerzitě v Liberci. A to, že orientační běh pomáhá najít nové kamarády, lépe komunikovat a učit se cizí jazyk, by mohly potvrdit ukrajinské děti, které se v Mariánských Lázních zúčastnily několika orientačních závodů. Jana Bartošová učí jednu skupinu ukrajinských dětí češtinu dvě hodiny denně a zařídila jejich účast v krajském přeboru škol, které se konalo v areálu úšovické školy, ploché dráhy a v nejbližším okolí. Děti byly spokojené, akce se jim líbila a prospěla jim i po stránce jazykové, jak dodává paní Bartošová.