Zapojte se o víkendu 9.-11. ledna 2026 do celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Sčítat ptáky může každý. Sedmý ročník Ptačí hodinky, který se konal 10.–12. ledna 2025, byl velice úspěšný. Celkem 36 000 sčitatelů odeslalo více než 25 000 hodinových sčítání s průměrným počtem 7 druhů a 32 jedinců ptáků. V součtu jsme společně nejen na krmítku zaznamenali skoro 800 000 ptáků. Díky zapojení tak obrovského počtu spolupracovníků máme o našich zimujících ptácích velké množství informací, které nám pomohou odpovědět na otázky, jak se mění početnos.
Sčítat je snadné.
Vybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy. Kdykoliv v průběhu 9.–11. ledna 2026 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny. U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Počítáme všechny ptáky – nejen na krmítku, ale i ptáky v okolí nebo přeletující. Po dobu sčítání zůstáváme na jednom místě – nesčítáme na procházce.
Budete potřebovat formulář k zaznamenání, a to buď elektronický, např. v mobilu, nebo si vezměte tužku a sčítací arch, který jste si předtím stáhli a vytiskli. Hodit se může i dalekohled a příručka k určování ptáků. Lepší návod a instrukce najdete zde: https://ptacihodinka.birdlife.cz/jak-se-zapojit-podrobneji/#/.
Každopádně strávíte příjemnou hodinu pozorováním přírody a stanete se, alespoň na chvíli, vědcem.
Sčítací arch zde ke stažení