Официальный туристический портал города
Вы находитесь здесь

Světové dědictví UNESCO

6.9.2021 | Turismus

Mariánské Lázně patří mezi jedenáct výjimečných lázeňských měst ze sedmi zemí, které v rámci mezinárodní sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ získalo zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Po 10 letech intenzivní a obtížné práce na přípravě potřebných dokumentů, podepisování předběžných dohod, pořádání schůzek a jednání a vypracovávání společných plánů byly Mariánské Lázně spolu s dalšími 10 lázeňskými městy Evropy zapsány na seznam UNESCO.

Starosta Martin Kalina poznamenal, že v první řadě se musí město připravit na postupný nárůst počtu turistů, jichž Mariánské Lázně už tak dlouhodobě přijímají velký počet, což představuje obtížný úkol.

Zápis lázní na seznam UNESCO opět potvrzuje vysokou hodnotu bohatství, které zde máme! Jedná se především o léčivé minerální prameny, kterých je ve městě a okolí zhruba stovka a přímo na území města je jich asi čtyřicet. Prameny se liší chemickým složením a jsou bohaté na vápník, hořčík, železo, oxid uhličitý nebo sůl, a mohou tak pomoci s různými nemocemi.

Není divu, že krása pramenů a místní přírody byla popsána i v dopisech a dílech světoznámých spisovatelů, kteří byli vždy častými hosty Mariánských Lázní; například Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Josef Dobrovský, Jaroslav Seifert, Vladimír Páral a další.

Všechna lázeňská střediska v České republice, Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Itálii a Velké Británii, zařazená nově na seznam UNESCO, se mohou pochlubit jedinečnou architekturou. Naše město se pyšní světoznámou kolonádou, zpívající fontánou, která letos slaví 35. výročí, nebo třeba pravoslavným kostelem sv. Vladimíra, ve kterém se nachází jediný majolikový ikonostas na světě.

Těchto 11 lázeňských měst má svou bohatou historii a dlouhou tradici. Naše město navštívil devětkrát britský král Edward VII., jehož 180. výročí narození letos slavíme. Našemu městu věnoval tyto řádky: „Procestoval jsem celou Indii, Cejlon, všechna lázeňská města Evropy, ale nikde na světě mne nechytila ​​u srdce poezie nádherné přírody, tak jako zde v Mariánských Lázních.“ Díky Edwardovi VII. se můžeme i dnes cítit královsky v Royal Golf Clubu, dalším stříbrném pokladu města, založeném právě tímto králem v roce 1905.

Město je bohaté na své tradice, a proto na vrcholu letní sezóny můžete na kolonádě slyšet klasickou hudbu v podání Západočeského symfonického orchestru, který letos slaví 200 let od svého založení. Lázeňští hosté se tak tradičně léčí vodou, vzduchem, nádhernou přírodou, klidnými procházkami, jedinečnými balneologickými procedurami a nádhernou klasickou hudbou, která uzdraví duši.

Zařazení na seznam UNESCO je bezpochyby vysokým hodnocením naší společné práce a novou příležitostí k přilákání turistů a lázeňských hostů, ale přináší také velkou povinnost a určité požadavky, kterým je třeba vyjít vstříc. Nejen udržovat zavedený pořádek, ale také neustále zlepšovat kvalitu života občanů a návštěvníků města.

 Посмотреть сайт

Další aktuality

Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.

Přizpůsobit