Oficiální turistický portál města Mariánské Lázně
Nachazíte se zde

Veselka Ladislava Kubeše

Veselka Ladislava Kubeše je vynikající a všude – doma i v zahraničí – žádaný dechový orchestr z Prahy.

U jeho zrodu v roce 1975 stál jihočeský skladatel Ladislav Kubeš starší (1924 – 1998), k jehož poctě se ve městě Soběslav pořádá každoročně velký mezinárodní festival KUBEŠOVA SOBĚSLAV (v roce 2014 se konal už po dvacáté).

Pod jménem Veselka Ladislava Kubeše kapela veřejně vystupuje a studiově natáčí od roku 1981, kdy v něm pod vedením Ladislava Kubeše mladšího, po léta kontrabasisty operního orchestru prestižního Národního divadla v Praze, začali hrát jeho profesionální kolegové, samí špičkoví hudebníci. Také pěvečtí sólisté patří k nejlepším, kteří v České republice v žánru dechové hudby působí. Dramaturgie a repertoár orchestru vychází především z autorského odkazu Ladislava Kubeše otce a obecněji vůbec z melodiky jihočeského folklóru.

Veselka sestává z hudebníků zvučných jmen – členů orchestru Opery Národního divadla, České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dalších známých hudebních těles. Jsou to většinou muzikanti, kteří mají kořeny po českých vesnicích a dechovku mají v krvi. Bravurně zvládají své nástroje a na zvuku kapely je to znát.

Veselka dvakrát vyrazila do Spojených států a mnohokrát do Švýcarska, Rakouska, Německa a Holandska. Veselka se pyšní dvěma platinovými deskami a pěti zlatými. Album Moje česká vlast okouzlilo milovníky dechovky natolik, že se jej prodalo přes sto tisíc, titul Pod tou naší starou lípou překročil osmdesát tisíc prodaných nosičů. Celkem Veselka natočila 96 hudebních nosičů (LP+CD).

V Dechovkové hitparádě Českého rozhlasu Praha získala v roce 1999 Veselka „zlatou“ jako nejúspěšnější kapela a nejúspěšnější skladbou se stal valčík Jak je krásná ta česká zem od Vlasty Dvořáka v podání Veselky.

zdroj:http://www.veselka.cz/

Nachazíte se zde
Karlovarský krajŽivý kraj

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.