Oficiální turistický portál města Mariánské Lázně

Kapela Jelen

Jelen je česká akustická kapela hrající tzv. roots music. Písně z vlastní tvorby vycházející
z populární hudby jako je country, folk, bluegrass a blues

Kapela Jelen je uskupení muzikantů kolem hudebníka Jindry Poláka. Ten se jako patnáctiletý kluk zamiloval do kytary a začal skládat první písničky. V následujících letech nabíral zkušenosti nejen učinkováním v různých kapelách, ale také jako pouliční muzikant.

Jindra dlouho hledal vhodné muzikanty, s nimiž by založil kapelu. Až v roce 2011 se vydal do studia Martina Ledviny, aby tam natočil pár svých písniček na demosnímek. Při jednom z mnoha jamů, které ve studiu probíhaly, se Jindra konečně setkal se členy přibyslavské Šatlavy Ondrou a Martinem. Zahráli si spolu pár písní, povídali si o záměrech i snech a nakonec slovo dalo slovo a společná skupina byla na světě. Pro Jindru to navíc bylo plodné autorské období. Písničky i motivy ze sebe vysloveně sypal a přitom si definitivně ujasnil styl pro svou kapelu.

V Ledvinově studiu se v roce 2012 potkali s Janem Muchowem, jenž tam pracoval na soundtracku k filmu Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012). Ten prohodil, že by se mu do jedné scény hodila našlápnutá countryová pecka a Ledvina mu doporučil právě Světlo ve tmě. Muchow se prý o jeho zařazení do filmu dlouho nerozmýšlel. Líbilo se mu.

Skupina začala v té době koncertovat, a jelikož k tomu potřebovala název, počala ho hledat. První nápady nevypadaly vábně, a tak rozhodla časová tíseň a to, že právě natáčela písničku Jelen. Použila to slovo i do názvu, aby to ale bylo naprosto jasné, sehnal Ondřej od svého strýce ze Šumavy pravé jelení parohy, které připevnil na buben, jenž při koncertech obsluhuje. Jako baskytarista se k němu dostal v okamžiku, kdy mu ostatní z kapely řekli, že když ho mohou používat oblíbenci Mumford And Sons, proč by nemohli i oni.

V roce 2013 si Jelenů jako první ze známých osobností všimla zpěvačka Kateřina Marie Tichá a přizvala je k natáčení své písně Tančíme spolu. Tichá za ni obdržela nominaci na objev roku ve výroční anketě Český slavík i statut stálého hosta kapely.

Na konci roku 2013 vydal Jelen maxisingl s písněmi Magdaléna, Smutný pocit, Nebe nad Prahou a Tančíme spolu. V dubnu 2014 pak vyšlo debutové album Světlo ve tmě. Jindra o něm říká, že naprostá většina písniček pojednává o smutných věcech života i smutných pocitech. Jakmile se k nim ale přidá hudba, vyznívají pozitivně, respektive přinášejí naději, že všechno dobře dopadne. Taková je ostatně filozofie kapely. Její texty jsou ze života, však některé napsal Jindra v tramvaji cestou do a z práce.

Ohlasy na album byly zprvu poněkud vlažné, nicméně během několika týdnů se věci zásadně změnily. Jelen v létě vystupoval na většině důležitých tuzemských festivalů, rozšířil svou sestavu o další spoluhráče a na podzim 2014 si ho skupina Divokej Bill, která se vždy poohlížela po nadějných kapelách a představovala je svému publiku, vybrala jako hosta na akustické turné. Byť členové Jelena později přiznali počáteční obavy z toho, že budou na koncertech fanoušky Divokýho Billa vypískáni, nic takového se nestalo. Získali naopak mnoho nových příznivců a jejich popularita už byla více než patrná.

V říjnu 2014 natočili skladbu Co bylo dál? se slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner, která se záhy stala rádiovým hitem. V listopadu byli mezi třemi nominovanými na titul Objev roku v anketě Český slavík. Prvenství však získala zpěvačka Elis.

V polovině února 2015 vyjel Jelen na společné turné s havířovským poprockovým Nebem. Kapely si během šňůry měnily pořadí, v němž vstupovaly, ale hlavně se těšily z toho, že vyjma koncertu v Jablonci nad Nisou, kde zbylo asi dvacet vstupenek, byly ostatní vyprodané. Radovaly se též z nadšeného přijetí publikem, které tvořili lidé napříč aktivními generacemi.

V březnu 2015 získal Jelen od Akademie populární hudby cenu Anděl v kategorii Objev roku. Vychází reedice vyprodaného debutového alba, kapela zažívá obrovský zájem publika na letních festivalech připravuje se na první samostatné turné JELEN BACKSTAGE TOUR 2015 v listopadu a prosinci téhož roku.

zdroj: http://jelenmusic.cz/

Karlovarský krajŽivý kraj

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.